rozsądek vs. instynkt

Ale człowiek, ponieważ dane mu jest tylko jedno życie, nie ma żadnej możliwości, by sprawdzić hipotezę za pomocą doświadczenia, i dlatego nigdy się nie dowie, czy powinien był, czy też nie powinien usłuchać głosu instynktu. 
Nieznośna lekkość bytu, M.Kundera


W zeszłym tygodniu obejrzałam, w ciągu trzech dni, cały pierwszy sezon Opowieści Podręcznej. Nie będę teraz pisać o serialu, bo wątpię by był ktoś, kto o nim nie słyszał, ale o tym, jakie emocje we mnie wywołał w obliczu zastanych uczuć. 

Moim największym dylematem ostatnich tygodni jest czy to już pora na emigrację? Praca w innym kraju, z innym językiem, była zawsze tym co uważałam za warte spróbowania, a czego sama nigdy nie skosztowałam. Wyjazd nigdy nie był dla mnie jedyną opcją na przeżycie. To raczej zachcianka, chęć wyjścia ze strefy komfortu, sprawdzenia jak to jest oddychać czystszym powietrzem. 

Moja głowa coraz bardziej się fiksuje na tym punkcie. Praw kobiet w Polsce - to ile miesięcy z nimi nam jeszcze pozostało? Ktoś mi mówi, że u nas jest bezpiecznie, bo nie ma tamtych, kiedy ja bezpiecznie czuć przestaję się tu, choć tu są tylko ci. Może powinnam stuknąć się w głowę, napić melisy i obejrzeć serial zamiast śledzić poczynania rządu. Może, może. Tylko wciąż chcę wiedzieć jakie moje państwo ma prognozy pogody dla mnie, by przygotować garderobę na najbliższe miesiące. Problem jest taki, że moje obecne zimówki już zaczynają przemakać, więc jak ta zima się nie skończy to będę chodzić boso. 

A co do tego ma wspomniany wyżej serial? Ano, wsparł moje lęki. Może to tylko fikcja, a może prawda zainspirowana historią. Kiedyś jest mityczne, gdy wspominamy o dobru, gdy zaś o złu kiedyś jest faktem. Dzieje świata potrafią być śmiesznie schematyczne, co czyni przyszłość łatwą do przewidzenia, gdy jej się przyjrzymy uważniej. Ale wciąż, to co przewidujemy jest niby mało prawdopodobne i takie nierealne. Niby jest... ale czy rzucać dla tego to coś, co zaczyna się tu na miejscu budować?

Rozsądek mi mówi, by nie panikować i żyć teraźniejszością. Instynkt zaś radzi mi, by poświęcić teraźniejszość na rzecz przyszłości.